ABC dobrego wychowania w klubie

5 maja 2018by perfekt_fit
post-03-1280x861.jpg

Z łatwością przychodzi Ci już krzyżowanie linek wyciągu i robisz pompki seriami. A co z uprzejmością i taktem?
Oto kilka porad jak, w prosty sposób podnieść wartość treningu o miłą atmosferę.

PRZEBIERALNIA

Nie paraduj nago

Nie owijając w bawełnę – nie wszyscy dobrze się czują nago. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że ciało jest piękne. Szczególnie takie, o które zadbaliśmy poprzez trening. Wiemy też jak bardzo rozpiera Cię duma, gdy widzisz efekty swej pracy. Ale pamiętaj, że przebieralnia to miejsce publiczne. Tę godzinę podziwu dla siebie przed lustrem spędź lepiej w sypialni. Oczywiście masz prawo czuć się swobodnie w klubie: bez skrępowania wziąć prysznic, ubrać się i rozebrać, ale przez wzgląd na innych – bądź skromny.

Komórka

Zasada zdecydowanie obejmuje całą przestrzeń klubu. Nie marnuj czasu na długie rozmowy czy sesje pisania wiadomości. Większość osób, które przychodzą poćwiczyć, chce odpocząć od telefonu i maila. Jeśli już musisz zawiadomić szefa, że się spóźnisz lub poinformować dzieci, że wracasz do domu – skróć korzystanie z telefonu do minimum. Obowiązują tu takie same zasady jak w restauracji. Z szacunku dla współbiesiadników i właścicieli nie będziesz prowadził głośnej rozmowy telefonicznej przy stole. W przebieralni czy sali ćwiczeń też nie.

Ręce

Dla większości z nas to ewidentna konieczność, ale krótkie przypomnienie nie zawadzi. Przed wyjściem do sali ze sprzętem do ćwiczeń wytrzymałościowych czy siłowych zawsze myj ręce. A po treningu, z uprzejmości dla innych i ze względów higienicznych, wytrzyj maszynę.

SIŁOWNIA

Wytrzyj ławkę

Większość osób przychodzi na siłownię z zamiarem porządnego wypocenia się. Dla dobra tej osoby, która położy się na ławce po Tobie – wytrzyj miejsce, gdzie leżałeś/leżałaś.

Ogranicz odgłosy

Niewielkie oznaki wysiłku, takie jak westchnienie czy długi wydech to normalna sprawa. Ale głośne stękanie czy jęki i rzucanie sztangą nie przystoi. Jeśli podczas treningu lubisz pokrzyczeć – przyjdź poza godzinami szczytu.

Nie pouczaj

Szczególnie trenerów, którzy są profesjonalistami i pasjonatami. Niektórzy ćwiczący mają dużą wiedzę i lubią się nią dzielić, ale trzeba pamiętać, żeby się nie narzucać i nie doradzać nie będąc proszonym. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś naprawdę potrzebuje pomocy. Na przykład robi coś, co może skończyć się kontuzją. Udziel niezbędnej pomocy, lub poproś o nią trenera.

Proś o pomoc

Nigdy się nie wahaj poprosić o radę albo o możliwość ćwiczenia w jakimś konkretnym miejscu. Jeśli krępujesz się zagadnąć współćwiczącego, zwróć się do instruktora Perfekt Fit .

Nie zaklepuj sprzętu

Korzystaj z maszyn po kolei i nie zarzucaj niedbale ręcznika na suwnicę, by ją zarezerwować podczas, gdy sam kończysz ściąganie drążka do karku lub robisz dziesięciominutową przerwę na rozmowę z kumplem. Wiemy, że chcesz jak najlepiej wykorzystać swój czas. Jak wszyscy. Więc, kiedy korzystasz z wyciągu, pozwól komuś innemu skorzystać z suwnicy.

Dziel się

Zamiast przestępować z nogi na nogę i ostentacyjnie patrzeć na zegarek, poproś współćwiczącego o możliwość korzystania z maszyny na zmianę z nim/nią, na przykład po każdej serii. Jeśli zobaczysz, że ktoś już ma parę, poszukaj innego urządzenia, bo zrobi się tłok.

Strefa CARDIO

Nie okupuj maszyn

Większość siłowni wprowadza limity czasowe na korzystanie ze sprzętu, szczególnie w godzinach szczytu. Zwróć uwagę, ile czasu korzystasz z danej maszyny. Nie dopuść do tego, by formowała się kolejka i zejdź gdy skończy się Twój czas. Jeśli jednak zechcesz w godzinach szczytu pobiegać aż 40 minut, najlepiej w połowie zmień maszynę na inną, potem wróć.

Zapach

Zasada numer jeden w każdej siłowni to być czystym i pachnącym. Dezodorant, czy antyperspirant i czyste ubranie to podstawa. Możesz nawet od czasu do czasu poprosić zaufaną osobę, żeby Cię obwąchała. Samemu łatwo coś przeoczyć, szczególnie, gdy się człowiek spieszy, a Twój oddech zawsze przecież powinien być świeży a ciało i włosy pachnące i czyste.

ĆWICZENIA GRUPOWE

Nie rujnuj innym zajęć

Podczas, gdy każdy jest serdecznie zachęcany do sprawdzenia się w nowościach, nic bardziej nie psuje koncentracji niż obecność w polu widzenia kogoś, komu non stop nic nie wychodzi. Więc, gdy po raz pierwszy bierzesz udział w jakichś zajęciach, stań bardziej z tyłu i z boku. Będziesz widzieć instruktorkę i nie popsujesz zajęć innym.

Szturm na salę

Często się zdarza, że przed rozpoczęciem zajęć, przed salą gromadzi się tłumek i, gdy drzwi się otworzą, odbywa się szturm do środka. Żeby uniknąć krępujących sytuacji i stratowania, przepuść wszystkich ćwiczących, którzy tak bardzo chcą być pierwsi. Zajęcia i tak się rozpoczną o wyznaczonej porze, nie wcześniej. A jeśli masz wrażenie, że na jakichś zajęciach zawsze panuje tłok – zgłoś to pracownikowi klubu.